Färgglada klänningar– designade och sydda Sverige

färgglada klänningar
Lilla Vilda Ystad

Jag som designar och syr Lilla Vildas färgglada klänningar heter Jenny Sjöö. Jag började sy klänningar till andra 2011/2012 för att jag tycker alla kvinnor förtjänar att bli glada av sina kläder, slippa med dåligt av illasittande kläder som spänner på fel ställen och som inte gör dagen ett dugg bättre. Jag ville sätta ett leende på läpparna på varenda kvinna som provar mina kläder. Mår man bra i sina kläder blir livet lite lättare, även om det kan tyckas ytligt så påvekar färger och självkänsla massor!

Materialen ska vara sköna att ha på sig, tillverkas i Europa och hålla många tvättar. Hos Lilla Vilda hittar du ekologiskt, rättvist och hållbart mode. Vi tillverkar småskaligt på beställning efter önskemål , vilket betyder ingen överproduktion.

Varför färgglada klänningar?

Jag har tidigare arbetat som grafisk formgivare och har en förkärlek till färg och mönster. Jag skapar gärna retroinspirerade färgglada klänningar. Många av våra tyger är färgglada men vi erbjuder även enfärgade mer klassiska alternativ. Lilla Vilda erbjuder främst klänningar, klänningar med riktigt bra passform. Men förutom klänningar gör vi toppar, tröjor, byxor, kjolar, koftor, jackor osv Dessa plagg sys dock sällan efter mått. Ytterplagg syr vi i nuläget inte på beställning, men erbjuder färdigsydda i butiken i mån av tid.

Många tror det är dyrt att få uppsytt ett plagg , måttsytt kan förstås inte jämföras med ”fast-fashion-plagg” av dålig kvalité. Till skillnad från våra kläder är de tillverkade långt borta under under tveksamma förhållande. Men jämfört med motsvarande kvalité av färdigsydda kläder så är våra plagg prisvärda.

Personligt

Även om jag numera har hjälp i butiken ibland så är det fortfarande jag personligen som syr din Lilla Vilda klänning och många av de andra plaggen. Jag vill erbjuda dig ett roligare, personligt och hållbart alternativ till de stora modekedjorna. Se gärna våra kundbilder, inspireras av andra kvinnor som trivs och strålar i våra färgstarka klänningar.

Vid beställningssömnad så väljer du en av våra designs och därefter önskad halsringning, ärmar, detaljer, längd etc. Fickor kan väljas till på alla klänningsmodeller. Fickor borde vara en mänsklig rättighet sa en av våra kunder 🙂
Behöver du hjälp så är det bara att höra av dig. Vi granskar alla ordrar manuellt och återkommer med eventuella frågor från ateljén innan ordern godkänns. Skicka gärna med dina mått så att vi kan dubbelkolla storleksvalet.

Syr på beställning

Varje månad (ej maj-aug) tar vi i mån av tid ett mycket begränsat antal beställningar. Vi syr i storlek 34-52 som standard, men är flexibla och kan anpassa efter dina mått. I våra så kallade förhandsbokningar ingår att vi måttsyr! Med måttsytt menar vi anpassar plagget efter just dina mått, men det kräver inte provningar som vid skräddarsytt, det går därför jättebra att beställa på distans. Vi hjälper dig gärna och förklarar vilka mått vi behöver om du ej har möjlighet att besöka vår ateljé. Om inget annat anges är tyget ekologisk bomullstrikå med 5% elastan.
”Förhandsbokning” – innebär att vi väljer ut ett tyg och modell som under en begränsad period erbjuds till ett fördelaktigt pris (samma priser som våra butiksplagg). Om du istället vill välja fritt och få konsultation, ev måttagning osv blir priset däremot något högre. Om du är intresserad av beställningssömnad i ett tyg som är slut här på hemsidan så prova gärna att skriva till oss! Självklart får du ett prisförslag innan vi syr.

Om du inte har fått annan information av oss så hittar du aktuell produktionstid hittar du under Köpvillkor.
Plagg som är tänkta att älskas och användas i många år, är värda att vänta på om du frågar oss.

Färdigsydda klänningar

Vi säljer även färdigsydda klänningar, i vår ateljébutik i Ystad finns alltid ett litet urval av alla modeller i olika tyger och storlekar. Tanken är att om du inte hittar din drömklänning färdigsydd i butiken så ska du kunna beställa den. Butiken ligger mitt i central Ystad i kreativa och inspirerande miljön på Per Helsa Gård.

Våra olika klänningsmodeller

Exempel på klänningar vi tidigare sålt (ej aktuella tyger)

Inspireras gärna av fler färgglada klänningar bland våra härliga kundbilder.